2008. április 23., szerda

A zsíros ételek és a mozgáshiány megterhelik a májat

Egy svéd kutatócsoport nemrég tette közzé az egészségtelen életmód májra gyakorolt hatásait vizsgáló új tanulmányának eredményeit: a felmérésben 18 egészséges egyetemistát kértek meg rá, hogy a vizsgálat ideje alatt kizárólag gyorséttermi ételeket fogyasszanak és emellett folytassanak mozgásszegény életmódot. Zsírmáj ugyan nem alakult ki a résztvevőknél, de az egyik májenzim szintje gyors emelkedést mutatott, ami utalhat a máj károsodására.

Fredrik Nystrom (Sweden’s University Hospital of Linkoping) és munkatársai a Gut című folyóirat 2008 februári számának online változatában ismertették tanulmányukat, amelyben az egészségtelen életmód - helytelen táplálkozás és mozgásszegény életvitel - májra és az elhízás ütemére gyakorolt hatásait vizsgálták. A kutatócsoport 18 egészséges, a vizsgálat kezdetekor még vékony egyetemi hallgatót kért meg rá, hogy a vizsgálat érdekében tudatosan "hízlalják fel" magukat: a cél az volt, hogy a felmérés egyhónapos ideje alatt 5-15%-os testsúlynövekedést érjenek el, melynek érdekében naponta legalább kétszer valamelyik gyorsétteremben étkeztek és emellett nem végeztek semmilyen, napi rendszerességű testmozgást. A gyorséttermi menü a vizsgálati alanyok esetében főleg hamburgerből és más olyan ételekből állt, amelyek nagy mennyiségben tartalmaztak állati eredetű telített zsírokat.

Ahogyan várható volt, az alanyok súlya növekedett (átlagosan 6,35 kilogrammal), derekuk átmérője szintén nőtt (átlagosan 6,6 centiméterrel), zsírszöveteik mennyisége pedig 3,7%-kal emelkedett. Mivel a vizsgálat fő célja a máj működésének vizsgálata volt, a kutatók a felmérés ideje alatt vérmintákat is vettek a résztvevőktől, amelyben meghatározták a különféle májenzimek mennyiségét: a mérések azt mutatták, hogy az alanin-amilotranszferáz (ALT) nevű enzim szintje már az első héten is lényeges emelkedést mutatott, amit az orvosok a máj károsodására utaló egyik jelzésként tartanak számon - olvasható a WebMD híroldalán. Hozzá kell tenni, hogy a többi enzimteszt eredménye alapján egyértelmű volt, hogy a vizsgálati alanyok többségénél ennyi idő alatt még nem alakult ki zsírmáj.

A vizsgálatból nem derült ki, hogy melyik életmódbeli tényező a károsabb: a mozgásszegény életvitel vagy az egészségtelen táplálkozás. Az a következtetés azonban levonható az eredményekből, hogy ha egy betegnél a normálisnál magasabb az alanin-amilotranszferáz szintje, akkor az okok feltárása során az orvosnak nemcsak az alkoholfogyasztási szokásokról, hanem az általános étkezési szokásairól is érdemes megkérdeznie betegét.

Nincsenek megjegyzések: